Ścieżki zdrowia

Jakiś czas temu, w ramach jesiennego spaceru,  odwiedziłam po raz pierwszy tzw. Ścieżki Zdrowia. Bardzo podoba mi się idea tego projektu. Ścieżki zdrowia to forma rekreacji, z której każdy może skorzystać, bez względu na wiek. Na terenie ścieżek zostały zamontowane urządzenia rekreacyjno-ruchowe, które wbrew moim przypuszczeniom wcale nie są skomplikowane. Są różne poziomy intensywności, niektóre z przyrządów sprawiały trudności inne nie. W zależności od kondycji danego człowieczka.

W przeciwieństwie do zwykłych siłowni czy klubów fitness – nie ma karnetów i nie obowiązują godziny otwarcia, o tężyznę fizyczną i zdrowie będzie można dbać bez ograniczeń.

Na poszczególnych ścieżkach można spotkać różnego rodzaju urządzenia: dwuosobowe typu:
 * wahadło (wzmacniające mięśnie pasa i poprawiające koordynację i giętkość całego ciała)
* prasa nożna (rozwijające o wzmacniające mięśnie nóg i pasa)
* wyciąg górny i wyciskanie siedząc (wzmacniające i rozwijające mięśnie rąk, barków, górnej części klatki piersiowej i pleców, poprawiające wydolność krążeniowo - oddechową)
* steper (wzmacniające kończyny dolne) i motyl (do ćwiczenia ramion, klatki piersiowej i pleców) Powstały również urządzenia jednoosobowe typu:
* biegacz (poprawiające sprawność kończyn dolnych równoważąc i koordynując pracę całego ciała) * drabinka (wzmacniające wszystkie mięśnie ciała w zależności od rodzaju ćwiczenia).


Ścieżki zostały wkomponowane w część leśną, w taki sposób aby w pełni wykorzystać ukształtowanie i walory przyrodnicze terenu np. pieńki, leżące konary drzew, naturalne wzniesienia i obniżenia terenu. Przy każdej stacji zamontowana została tabliczka pokazująca jak należy wykonywać dane ćwiczenie.


Czy w Waszych miejscowościach również możecie spotkać tego typu projekty? Jak się Wam podobają?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz