Gry edukacyjne - nauka poprzez zabawę


Ostatnio zostałam poproszona o poruszenie tematu pedagogicznego. Ponieważ jest to zgodne z moim wykształceniem, bardzo ucieszyłam się perspektywą napisania tego postu. W dobie internetu, rozwoju technologicznego pomyślałam, że najlepszym tematem będzie poruszenie kwestii gier, które dzieci wręcz uwielbiają. Jako pedagog nie jestem zwolenniczką gier komputerowych, z wiadomych przyczyn (uzależnienia). Skupię się na grach edukacyjnych zw. planszówkami

Zabawy i gry tematyczne i dydaktyczne pełnią również określone funkcje kształcące. Polegają one głównie na doskonaleniu i rozwijaniu procesów i zdolności poznawczo – orientacyjnych uczniów, zwłaszcza ich mowy i myślenia.
W zabawach ujawniają się zdolności i twórcza fantazja, istnieją możliwości zdobywania umiejętności i nawyków niezbędnych do uczenia się w szkole, a w przyszłości także i w pracy.

Nauka poprzez zabawę
Gry edukacyjne mają niewątpliwy wpływ na rozwój dzieci. Dzieci dzięki nim nie czują przymusu nauki. Dzięki zabawie przemycana jest nauka.
Gry edukacyjne mają różne formy: od zgadywanek poprzez układanki.


Gry edukacyjne powinny być dobrane do kategorii wieku. Przedszkolak może nie poradzić sobie z bardziej skomplikowanymi zasadami danej gry.

Gry dla przedszkolaków
Ponieważ maluszki nie potrafią jeszcze czytać i pisać, dlatego gry dla tej kategorii wiekowej bazują głównie na elementach obrazkowych. Przyczyniają się do rozwoju umiejętności postrzegania, logicznego myślenia oraz doskonalą refleks i sprawność ruchową. Działają na pobudzenie wyobraźni,  rozwój analitycznego myślenia i logiki. Taka grą jest np:  Co do czego tato? 

Gry dla uczniów
Pozwalają na szybsze przyswajanie wiedzy w ciekawy i urozmaicony sposób. Umożliwiają zdobywania i rozwój przydatnych i niezbędnych umiejętności. Gry edukacyjne pobudzają intensywnie procesy analityczne i intelektualne. Literkobranie  To przykład gry, która uczy literek.
Gry mają zalety!
  •  znakomita zabawa
  •  są sposobem przemycenia nauki
  •  nieduży wydatek
  •  wzmacniają więzi społeczne
  •  uczą przestrzegania zasad
  •  motywują do dążenia do celu.
  •  rozwijają pasje

Gdzie szukać?
Wybór gier jest naprawdę ogromny, a wydatek bardzo mały. Najszybszym sposobem na znalezienie odpowiedniej gry dla twojego dziecka jest po prostu internet. Możesz wybrać grę dopasowaną do danej kategorii wiekowej dziecka lub do jego zainteresowań. Przykładowy sklep, który oferuje ciekawe gry edukacyjne: MrToy.pl


Oprac. Małgorzata Karnas
 
 
 
 
 
Zapraszam na moje profile social mediaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz